Miot R (2)

Owczarek staroniemiecki

12.12.2022

Dnia 07.12.2022 przyszły na świat szczenięta ze skojarzenia Red Rainbow Czarne Wilki (Puma) i Kanvar Carne Wilki.

Mając na uwadze zeszłoroczny ciężki poród i straty w szczeniętach, zmieniłam Pumie partnera. Sądziłam iż wystąpił jakiś konflikt genetyczny na linii Puma-Jaguar, stąd tyle martwych szczeniąt i wada serca u Khalessi.

Pełna nadziei oczekiwałam na rozwiązanie obecnej ciąży. USG wskazywało na 4 płody, późniejsze badania potwierdzały ten fakt. Ciąża bezproblemowa, wzorowo donoszona, badania wszystkie w najlepszym porządku. W 61 dniu ciąży, w nocy o godz. 3.30 odeszły wody. Po półtora godzinnym oczekiwaniu przyszła na świat pierwsza suczka – czarna z wagą 640 gram (!). Na sucho (bez pęcherza) co utrudniało wyparcie, ułożona pośladkowo. Miałam czarne myśli, ale udało się. Kolejne szczenię bardzo duże – niestety martwe 🙁  Trzecie z kolei bardzo malutkie (ok. 300 g.) również martwe. Nie czekałam na poród kolejnego – Puma trafiła na stół operacyjny, gdzie wykonano cesarskie cięcie. Doktor wyciągnął jeszcze jedno szczenię – niestety i ono nie żyło. Dlaczego – nie wiem. Od momentu rozpoczęcia akcji porodowej do chwili cesarki upłynęło zaledwie 5 godzin … Padło podejrzenie herpesa. Wykonałam więc badanie metodą PCR. Wynik negatywny.

Puma bardzo przeżyła stratę szczeniąt. Tym bardziej że w pokoju obok cały czas słyszała kwilenie szczeniąt Oriny. Wstawała co chwilę od tej swojej małej, zaglądała do pokoju obok, nasłuchiwała, piszczała – a mnie pękało serce. W końcu po konsultacji z dwoma innymi hodowcami zdecydowałam podkraść trójkę maluszków od Oriny i podrzucić do Pumy. Orince będzie lżej odchować piątkę a Puma zaspokoi swój instynkt macierzyński.  Unikniemy też zapalenia listwy mlecznej, bo pokarmu miała tyle że wykarmiłaby z dziesiątkę. Szachrajstwa dokonałam wieczorową porą, kiedy obie matki były na dworze. Orina mam nadzieję nie doliczyła się tych emigrantek (bo przełożyłam same dziewczynki), a Puma przyjęła je jak swoje. Nakarmiła i … usnęła  zrelaksowana 🙂

Tak więc Rainbow (bo tak ma na imię córcia Pumy) wychowuje się z trzema przyrodnimi siostrami. Rosną równo, o cyca walczyć nie muszą bo jest w nadmiarze. Orinkowe dziewczynki mają obroże, ona jest bez.